20 procent - tyle czasu potrzebujemy w ciągu swojego dnia pracy zajmując się tym, co kochamy, by wzmocnić swoją odporność na wypalenie zawodowe. To nie zachęta do szukania nowego zajęcia To wskazówka (w moim odczuciu) w duchu hasztag#jobcrafting tudzież podejścia, które bardzo lubię: szukania obszaru wpływu tu, gdzie jesteśmy. Myśl Artura Ashe jak widać zawsze aktualna: "Zacznij tu, gdzie jesteś. Użyj tego, co masz. Zrób to, co możesz". Jeszcze nie skończyłam lektury "Pasji i pracy" Marcusa Buckinghama, którą polecał tutaj Paweł Jaczewski, jednak już wiem, jaka myślowa perełka zostanie ze mną na dłużej: "Chodzi tylko o znalezienie konkretnych pasji - czerwonych nici - w tym, co już robisz". Przeprowadzone niedawno przez Mayo Clinic badania na temat dobrostanu lekarzy i pielęgniarek wykazały, że wartość progowa wynosi 20 procent: spędzaj przynajmniej 20 procent swojego czasu pracy, robiąc to, co kochasz, a prawdopodobieństwo wypalenia zawodowego znacznie spadnie. 

Badania przeprowadzone przez kolegów z Instytutu Badawczego ADP potwierdzają tę konkluzję. Po przeanalizowaniu informacji uzyskanych od 25 tysięcy pracowników z całego świata doszli oni do wniosku, że "jeśli człowiek ma codziennie możliwość zrobienia czegoś, co kocha (nawet jeśli nie jest w tym jeszcze dobry), to prawdopodobieństwo, że będzie odporny, rośnie 3,6 razy". [Marcus Buckingham: Pasja i praca. Jak odnaleźć to, co kochasz, kochać to, co robisz, i robić to do końca życia. Wydawnictwo Laurum]. 

O co chodzi z tymi czerwonymi nićmi? To czynności, które sprawiają, że tracisz poczucie czasu, a każdy ich element wykonujesz niemal instynktownie. W tej chwili z pewnością coś konkretnego przyszło Ci na myśl. W książce znajdziesz ciekawy i przyprawiający o szybsze bicie serca sposób na szukanie swoich "czerwonych nici" (bo może ich być więcej).

Aleksandra Gruca-Endzel
Członkini Women of Customer Success

Link do wpisu: https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7132722501905694720/