W dzisiejszych czasach większość organizacji mierzy się z wyzwaniami adaptacji do nowych modeli pracy. Tradycyjne formy pracy ustępują miejsca elastycznym, praca zdalna przestała być benefitem, a nowoczesne technologie mają wspierać nie tylko efektywność, ale także dobrostan i zaangażowanie pracowników. To wszystko ma poprawiać i wywierać pozytywny wpływ na doświadczenia pracownika.

Wybór odpowiedniego modelu pracy dla naszej organizacji zależy od wielu czynników, które mogą się różnić w zależności od branży - na przykład w firmach IT czy w handlu. Prawie cztery lata po tym, jak pandemia COVID-19 przekształciła sposób naszej pracy, organizacje wciąż starają się znaleźć najlepsze podejście do polityki powrotu do biura (RTO). Zanim podejmiemy decyzję o tym, czy pracownicy powinni wrócić do biur czy kontynuować pracę zdalną, warto najpierw zastanowić się, jakie konkretne zadania mają do wykonania. Ostateczne miejsce pracy staje się coraz częściej kluczowym elementem decyzji, nawet ważniejszym od samej formy pracy. Powrót do biura jedynie po to, aby pracować zdalnie przy użyciu narzędzi takich jak Teams, wydaje się być mało sensowne. (rys. 1)

W raporcie Qualtrics widać, że większość wskaźników pozytywnego Employee Experience przemawia za modelem pracy hybrydowej. Pracownicy, którzy spędzają pięć dni w tygodniu w biurze, wykazują najniższe wskaźniki doświadczenia pracowniczego (EX). W przeciwieństwie do nich, osoby pracujące w trybie hybrydowym osiągają najwyższe wyniki EX.

Chociaż pracownicy doceniają elastyczność pracy zdalnej, wielu z nich nie chce całkowicie rezygnować z pracy w biurze. Jakie zatem korzyści widzą pracownicy w „odwiedzaniu” biura od czasu do czasu? Odpowiedzi na to pytanie podsuwa badanie firmy Gartner z 2023 roku. (rys. 2)

Cały artykuł na łamach czwartego numeru magazynu "Employee Experience Manager".